Підготовка до ЗНО з географії: на що треба звернути увагу
Хоча з кожним роком кількість абітурієнтів – власників сертифікату УЦОЯО з географії збільшується, це не означає, що скласти ЗНО з географії легше, ніж з історії чи фізики. Тому приділимо трохи уваги й підготовці до ЗНО з географії.

Підготовку до ЗНО з географії, як і з будь-якого іншого предмета, треба починати з ознайомлення з відповідною програмою Українського центру оцінювання якості освіти, яку складено на основі чинної програми з географії для 6-9 класів закладів загальної середньої освіти. Програма має 6 розділів, кожен з яких поділено на теми із зазначенням необхідного навчального матеріалу, а також вимоги до результатів навчальних досягнень.
Для складання тесту з географії надається 150 хвилин. Сертифікаційна робота налічує 54 завдання: 36 завдань на вибір однієї правильної відповіді із чотирьох запропонованих, 6 завдань на встановлення відповідності (так звані логічні пари), 6 завдань відкритої форми з короткою відповіддю та 6 завдань на множинний вибір (три правильних відповіді із семи запропонованих). Абітурієнту, що складатиме ЗНО, доцільно обов'язково ознайомитися із тестовими зошитами ЗНО минулих років, потримати їх в руках, погортати, проаналізувати складність завдань Це допоможе дати оцінку рівню власних знань та ступінь готовності до іспиту.
Ось, наприклад, на чому акцентує увагу Лідія Віталіївна Голосова, учителька географії ліцею «Надія» Львівської районної ради, методистка, репетиторка освітнього центру «Максимум» (м. Львів). Останнім часом у тестах ЗНО велику увагу приділяють вивченню топографічної карти. Зокрема, тестовий зошит обов'язково містить завдання на визначення географічних координат, азимуту, масштабу тощо. Також трапляються завдання на зміну температури або тиску, пов'язані з висотою. Отже, для підготовки обов'язково потрібна карта.
Як вибрати оптимальний формат підготовки до ЗНО? Нині набуває популярності онлайн формат. Його перевага в тому, що абітурієнт може працювати у своєму, властивому йому, темпі і часі. Для такої форми підготовки має значення високий рівень самодисципліни. Але це не єдина умова, адже має бути й той, хто перевірить результати навчання, виявить недоліки та допоможе їх усунути. Тому онлайн варто поєднувати з очною підготовкою, навчанням. Варто зауважити, що незалежно від обраної форми підготовки до ЗНО, у будь-якому випадку треба користуватися і підручниками, і посібниками, і картами, уміти користуватися великими обсягами інформації.

Окрім посібників, можна використовувати інтерактивні методи, які дають змогу краще запам'ятовувати навчальний матеріал, наприклад, відеозаписи, дидактичні матеріали, настільні ігри.

Сучасні абітурієнти дуже добре знаються на цифрових та інформаційних технологіях, а тому не зайвими для навчання будуть й різноманітні мобільні додатки (застосунки), що дозволять перевірити або покращити свої знання з географії. Такими є, наприклад, додаток для вивчення азимуту або сервіс Google-карти, адже це не що інше, як вивчення плану місцевості та масштабу. Цікавими та корисними стануть 3D-екскурсії. Розділ «Географія» додатку learningapps містить набір тестових вправ. І хоча формат цих завдань дещо відрізняється від формату тестів ЗНО, вони допоможуть запам'ятати необхідний навчальний матеріал та перевірити свої знання. Подібним є англомовний додаток (навчальна платформа) Kahoot, де можна навчатися та запам'ятовувати матеріал у форматі гри.

Готуючи учнів до ЗНО, учитель може і самостійно складати тести для підсумкової перевірки знань з певної теми. Для цього, наприклад, можна використати одну з найпростіших платформ – сервіс Google-форми.

На основі посібника «Географія. Комплексна підготовка до ЗНО-2021» (авт. В.В. Безуглий та І.І. Костащук) створено інтерактивні тести, які можна завантажити на сайті https://geneza.ua/product/892.

Усі вищезгадані поради нині особливо актуальні, в умовах вимушеного переходу на дистанційне навчання.

Більше про формати підготовки до ЗНО з географії можна ознайомитися за матеріалами вебінару «ЗНО 2021 з географії: огляд форматів підготовки. Поради експертів»