Підготовка до ЗНО з географії: на що треба звернути увагу
Хоча з кожним роком кількість абітурієнтів – власників сертифікату УЦОЯО з географії збільшується, це не означає, що скласти ЗНО з географії легше, ніж з історії чи фізики. Тому приділимо трохи уваги й підготовці до ЗНО з географії.

Підготовку до ЗНО з географії, як і з будь-якого іншого предмета, треба починати з ознайомлення з відповідною програмою Українського центру оцінювання якості освіти, яку складено на основі чинної програми з географії для 6-9 класів закладів загальної середньої освіти. Програма складається з шести тематичних блоків, до кожного з яких структуровано змістове наповнення та вказано вимоги до рівня навчальних досягнень.
На складання тесту з географії відводиться 150 хвилин. Сертифікаційна робота налічує 54 завдання: 36 завдань на вибір однієї правильної відповіді з чотирьох запропонованих, 6 завдань на встановлення відповідності (так звані логічні пари), 6 завдань відкритої форми з короткою відповіддю та 6 завдань на множинний вибір (три правильних відповіді із семи запропонованих). Дитині, що складатиме ЗНО, доцільно обов'язково ознайомитися з тестовими зошитами ЗНО минулих років, потримати їх в руках, полистати, спробувати оцінити складність завдань, щоб орієнтовно оцінити свій рівень підготовленості до складання іспиту.
Ось, наприклад, на чому акцентує увагу Лідія Віталіївна Голосова, учителька географії ліцею «Надія» Львівської районної ради, методистка, репетиторка освітнього центру «Максимум» (м. Львів). Останнім часом в тестах ЗНО велику увагу приділяють вивченню топографічної карти. Зокрема, у тестовий зошит обов'язково включають завдання на визначення географічних координат, азимуту, масштабу тощо. Також трапляються завдання на зміну температури або тиску, пов'язані з висотою. Отже, для підготовки обов'язково буде потрібна карта.
Як вибрати оптимальний формат підготовки до ЗНО? Дуже популярним стає онлайн формат. Його перевага в тому, що дитина може працювати у своєму, властивому їй, темпі і часі. Для такої форми підготовки дитини має мати високий рівень самодисципліни. Але лише наявність самодисципліни не зможе забезпечити належної якості підготовки, адже має бути той, хто перевірить результати навчання, виявить недоліки та допоможе їх усунути. Тому таку форму підготовки бажано поєднувати з очною підготовкою, очним навчанням. Слід додати, що незалежно від обраної форми підготовки, у будь-якому разі треба користуватися і підручниками, і посібниками, і картами та запам'ятовувати великі обсяги інформації.

Окрім посібників, можна використовувати інтерактивні методи, які дають змогу краще запам'ятовувати навчальний матеріал, наприклад, відеозаписи, дидактичні матеріали, настільні ігри.

Сучасні абітурієнти дуже добре знаються на цифрових та інформаційних технологіях, а тому не зайвими для навчання будуть різноманітні мобільні додатки (застосунки), що дозволять учням покращити або перевірити свої знання з географії. Наприклад, є додаток для вивчення азимуту. Також можна використовувати сервіс Google-карти, адже це є не що інше, як вивчення плану місцевості та масштабу. Не зайвим буде згадати і про 3D-екскурсії. Ще є непоганий додаток learningapps, у якому розділ «Географія» містить набір тестових завдань. І хоча формат цих завдань дещо відрізняється від формату тестів ЗНО, вони допоможуть запам'ятати необхідний навчальний матеріал та перевірити свої знання. Є й подібний до цього англомовний додаток (навчальна платформа) Kahoot, де можна навчатися та запам'ятовувати матеріал, граючись.

Готуючи учнів до ЗНО, учитель може і самостійно складати тести для підсумкової перевірки знань з певної теми. Для цього, наприклад, можна використати одну з найпростіших платформ – сервіс Google-форми.

На основі посібника «Географія. Комплексна підготовка до ЗНО-2021» (авт. В.В. Безуглий та І.І. Костащук) освітнім центром «Максимум» створено відповідний мобільний додаток.

Усі вищезгадані поради є досить актуальними у період, коли учні часто вимушені переходити на дистанційне навчання. Детальніше з форматами підготовки до ЗНО з географії можна ознайомитися за матеріалами вебінару «ЗНО 2021 з географії: огляд форматів підготовки. Поради експертів».
Made on
Tilda