Як підготувати абітурієнта до ЗНО з біології: поради експертів
Нещодавно у видавництві «Генеза» пройшов вебінар на тему «ЗНО-2021 з біології: рецепти ефективної системи підготовки для різного формату занять». То ж які рецепти отримали слухачі вебінару? Ось стисло, що запропонувала Ольга Миколаївна Кулініч, учителька біології вищої категорії, учителька-методистка з м.Хмільник Вінницької області, експертка та спікерка EdCamp, одна зі спікерок вищезгаданого вебінару, як абітурієнтам, так і їхнім наставникам, репетиторам.
По-перше, опрацювати програму ЗНО 2021 з біології на сайті УЦОЯО. По-друге, ознайомитися з тестовим зошитом минулого року, дати дитині потримати його в руках, полистати. Вона має бачити на що орієнтуватися, побачити рівень складності і наскільки глибоко їй потрібно знати предмет, щоб співставити це зі своїми знаннями. Далі підготувати шкільні підручники, найкраще різних авторів, щоб переглянути тему у різних авторів: як подано цю тему, які використано малюнки, схеми, дослідження. Існуючі на сьогодні онлайн ресурси теж є доречними під час підготовки. Адже у різних дітей різний тип сприйняття інформації, комусь більше підійде онлайн ресурс, комусь – підручник. Також є дуже багато тренажерів, якими можна скористатися. Це тренажери, які навіть дають можливість приблизно визначити свій рівень знань перед тим, як почати готуватися до ЗНО, адже багато з них одразу показують орієнтовний результат. А якщо, як уже було згадано вище, ознайомитися із завданнями ЗНО минулих років, то можна ще й приблизно зорієнтуватися, які тести будуть в поточному році. Адже дуже часто в тестовий зошит ЗНО включають тести із попередніх років, можливо трішки змінені, чи переформатовані, а буває і в тому самому формулюванні, що й в попередні роки. Обов'язково треба скласти план підготовки та розподілити навчальний матеріал за темами, приблизно розрахувавши необхідний час для проходження кожної теми та час, який треба дитині для опанування того чи іншого розділу.
Абсолютно правильною є думка про те, що підготовка до ЗНО починається ще в школі, без шкільної бази неможливо підготувати учня навіть і за рік, не кажучи вже про кілька місяців чи кілька днів. Найкраще, коли учень готується поступово і знайомиться з різноманітними видами завдань ЗНО протягом усього навчання біології в школі від 6 класу і до 11. Тому основна підготовка починається в школі, а результат її залежить і від вчителя, від того, як вчитель ставиться до своєї роботи і працює на перспективу, на майбутнє. Насамперед, якщо вчитель виконує практичну складову програми з біології, то це вже великий плюс, оскільки дитина, виконавши практичну складову з біології, буде бачити ті натуральні об'єкти, про які йдеться в програмі, і запросто зможе потім пригадати, дати відповідь на запитання, яке буде на ЗНО. Також, якщо вчитель застосовує натуральні об'єкти, то дитина зможе розпізнати цей об'єкт не тільки на фото, а й на малюнку. Бо, наприклад, в одному підручнику подано малюнок, а в іншому підручнику - фотографію, або навпаки, в підручнику - фотографія, а на ЗНО - малюнок. І якщо дитина не орієнтується, бо вона не бачила цього об'єкта натуральним, може його просто не розпізнати.

Тестові завдання доцільно використовувати вже з 6 класу, - каже Ольга Миколаївна. Тестування вона проводить у кожній змістовій лінії, наприклад, за певним параграфом, певним розділом, певною темою або як тематичне узагальнення. Також використовує тести, які називає навчальними. Це ті, які одразу після проведення роздають дітям для колективної перевірки разом із учителем, виправляючи помилки та занотовуючи ці виправлення. Це не тестування для поточного контролю, а тестування, під час якого діти навчаються розв'язувати завдання та одразу виявляють свої помилки.
Для того, щоб посилити зміст предмету, Ольга Миколаївна використовує відео та експерименти, а часто також і домашні експерименти. Для цього дає дітям певні завдання, які вони можуть зробити вдома, щоб потім продемонструвати на уроці отриманий результат. Чи то пророщування насіння, чи то укорінення, наприклад, живців, чи то вирощування рослин. Щоб полегшити роботу з учнями на уроках і підготувати їх до ЗНО треба мати зошити для лабораторних занять, які допоможуть в практичних роботах, а також тестові зошити для перевірки знань. По-перше, це пізнавально, по-друге, це практично, бо вчить використовувати вже даний науковий матеріал, який надалі полегшить учням роботу з текстами на ЗНО з будь-якого предмету, не тільки з біології.

Зокрема, ще одним з лайфхаків Ольги Миколаївни є творчі завдання, для яких вона добирає такі об'єкти, які обов'язково зацікавлять учнів.

Велике значення мають і зошити для самостійних, тематичних і контрольних робіт, якщо вони містять і тестові завдання, і багато фотографій натуральних об'єктів. Адже розпізнавати, наприклад, живі і натуральні об'єкти та їх характеристики - це також дуже важливо для подальшої підготовки до ЗНО. Тому якщо вчитель використовує хоча б якісь елементарні тестові завдання, починаючи з 6–7 класів, а потім ускладнює їх у 8–9 класах, а у 10–11 вже застосовує різноманітні завдання на аналіз і синтез, вводить завдання кластерного типу, то його учні спокійно йтимуть на складати ЗНО, не боячись ані типу завдань, ані самих завдань, і зможуть зосередитись саме на виконанні завдання, а не губитися, що вибрати, як це зробити, куди записати. Тоді ЗНО не стане стресом для дитини, тут не переможуть емоції або ті обставини, що це вперше, що це нова обстановка, нове місце. Бо якщо дитина навіть багато знає, але ніколи не виконувала таких завдань, то може просто розгубитися, і щоб цього не сталося, має правильно спрацювати вчитель.

Всі практичні роботи, якщо їх виконувати, наприклад ті, у яких діти порівнюють, знаходять спільне й відмінне, працюють з графіками і діаграмами, аналізують графічний контент та твердження обов'язково стимулюватимуть всі розумові операції, і аналітичну діяльність, і мисленнєву, логічне, і критичне мислення, що, безсумнівно, сприятиме якісній підготовці до ЗНО та успішному його складанню.

Прийоми ейдетики, метод аналогії, мнемотехніка і моделювання під час навчання біології – про все це розказала Ольга Миколаївна на конкретних прикладах.

Тому пропонуємо переглянути запис вебінару, щоб детальніше ознайомитися з усіма напрацюваннями і лайфхаками, якими поділилися спікери вебінару.